- informacje jak poprawnie wypełnić formularz
W pierwszej kolejności prosimy wykonać kilka zdjęć upolowanych ptaków. Najlepiej wykonać je telefonem w dobrym oświetleniu. Zdjęcia można zrobić zarówno w terenie jak i w domu. Przed wykonaniem zdjęcia należy ptaka dobrze ułożyć, aby na zdjęciu były widoczne cechy diagnostyczne potrzebne do oceny wieku. W przypadku kiedy dziób będzie zabrudzony prosimy o przetarcie tak aby był czysty co pozwoli lepiej określić cechy diagnostyczne. Zdjęcia mogą być w mniejszej rozdzielczości, aby przyspieszyć wysłanie formularza. Zdjęcia muszą być wyraźne o dobrej ostrości.
Drugim etapem będzie wypełnienie formularza i wstawienie zdjęć. Ten etap można wykonać po polowaniu w warunkach domowych. Prosimy też wskazać na mapce miejsce polowania - nie musi to być dokładne położenie. Na mapce formularza możemy przesuwać znacznik (gęś) a ruchem dwóch palcy można przesuwać i powiększać/zmniejszać widok mapy.
Zdjęcie ptaka powinno wyraźnie pokazywać głowę z rozpostartym skrzydłem. Można tez w dużym zbliżeniu robić zdjęcia samej głowy.
Najlepiej jeden ptak-jedno zdjęcie.
Uwaga - jeśli po polowaniu lub w trakcie skórowania ptaka zauważymy zmiany mogące sugerować zakażenie Sarkocystozą, prosimy o dodatkowe zdjęcia oraz krótki opis z informacjami : płeć, gatunek oraz typ siedliska (staw rybny, jezioro, odstojniki, żwirownia, itp).
Sarkocystoza ptaków stwierdzana jest na całym świecie, przy czym najczęściej notowana bywa u kaczek dziko żyjących, w Europie głównie u kaczek krzyżówek. Aktualnie w Polsce jest niewiele badań/publikacji na temat takich zakażeń dzikich populacji ptaków.
Przykładowe zdjęcie kaczki zarażonej Sarkocystozą można zobaczyć poniżej w galerii.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć.
Zdjęcia, na których można rozpoznać wiek gęsi - młoda i dorosła.
Przykładowe zdjęcia gołąb grzywacz
Dla myśliwych, którzy są zainteresowani rozpoznawaniem płci i wieku ptaków zamieszczamy przydatny link do obszernego opracowania tego tematu. W poniższym pliku pdf można znaleźć bardzo szczegółowe opisy ze zdjęciami. (Uwaga ! wielkość pliku około 50Mb)
Odwiedź nasz projekt na facebooku